Zastanawiasz się, czy listy do Świętego Mikołaja są tradycją na całym świecie? Czy dzieci z różnych zakątków globu z niecierpliwością oczekują na odpowiedź od upragnionego świętego? Większość z nas ma wspomnienia pisania listów do Świętego Mikołaja, ale jak wygląda ta sytuacja w pozostałych państwach? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu z bliska.
Sprawdź także: Jak napisać list do Świętego Mikołaja?
Czy listy do Świętego Mikołaja są tradycją na całym świecie?
Otóż tak, choć wydawać by się mogło, że ta praktyka jest głównie związana z kulturą zachodnią, listy do Świętego Mikołaja pisane są na całym świecie. Mimo że są to miejsca, gdzie tradycje świąteczne mogą bardzo się różnić, łączy je jeden element – pisania listów do Świętego Mikołaja, choć forma i treść listów mogą być różne.
W Kanadzie, na przykład, Mikołaj ma swój oficjalny adres, gdzie dzieci mogą wysyłać swoje listy. W rzeczywistości, Poczta Kanadyjska utrzymuje specjalny program, w którym wolontariusze odpowiadają na listy nadsyłane przez dzieci. Niezależnie od miejsca zamieszkania, każde dziecko otrzymuje odpowiedź.
W Japonii również istnieje tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja. Tam listy zwykle są umieszczane na balonach i wysyłane w przestworza jako część eventu świątecznego.
Jakie są różnice między procedurami pisania listów do Świętego Mikołaja w różnych krajach?
Chociaż tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja jest popularna na całym świecie, sposób, w jaki jest realizowana, może różnić się w zależności od kraju. Na przykład, w Wielkiej Brytanii, Australia i Nowa Zelandia listy do Świętego Mikołaja są najczęściej spalane w kominku, aby „dosięgnąć” Mikołaja przez dym kominkowy.
We Francji dzieci nie tylko wysyłają listy do Mikołaja, ale też otrzymują odpowiedzi. Poczta Francuska prowadzi specjalny program, który pozwala pracownikom na odpowiadanie na listy napisane przez dzieci.
W niektórych krajach, takich jak Niemcy, listy do Mikołaja są ukrywane w domu zamiast wysyłane. Wierzono, że Mikołaj odwiedzi dom i znajdzie list podczas dostarczania prezentów.
Czy istnieją podobieństwa w treściach listów do Świętego Mikołaja na różnych kontynentach?
Mimo różnic kulturowych, istnieje pewna uniwersalność w treści listów do Świętego Mikołaja. Przyjrzyjmy się tym podobieństwom:
Na pierwszym miejscu zdecydowanie są prośby o prezenty. Niezależnie od miejsca, dzieci wymieniają w listach do Świętego Mikołaja swoje wymarzone prezenty świąteczne.
Jednak listy do Świętego Mikołaja to nie tylko prośby o zabawki i gry. W wielu listach dzieci wyrażają też swoje życzenia świąteczne, zdrowia i szczęścia dla swojej rodziny i bliskich, a nawet pokój na świecie.
Na koniec, w liście często pojawia się podziękowanie dla Mikołaja za to, co otrzymywali w latach poprzednich, co pokazuje wdzięczność dzieci, niezależnie od tego, skąd pochodzą.
Znajomość tych praktyk pomaga nam zrozumieć, jak różnorodna może być ta tradycja w zależności od kultury, ale też jak wiele podobieństw łączy dzieci z całego świata. Mikołaj, czy to realny, czy symboliczny, jest dla wielu znakiem radości, dobroci i magii świąt Bożego Narodzenia, a pisanie do niego listów to tradycja, która nadal przetrwała.
Zobacz również: Kalendarz adwentowy – jak wykonać go w domu?