Tutaj jesteś

Kiedy używamy Present Continuous?

18 kwietnia, 2024 Lifestyle Kiedy używamy present continuous?


Wielu z nas zna i regularnie stosuje w mowie i pisowni present Continuous, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jakich konkretnie sytuacjach jest on najbardziej odpowiedni. Jest on niezbędny do wyrażania nie tylko powtarzalnych zjawisk, ale także momentów, które dzieją się teraz, w określonym punkcie czasu. Wspólnie zgłębimy ten temat, aby mieć pewność, że zawsze trafnie go używamy.

Kiedy stosujemy Present Continuous?

Pierwsze i najważniejsze oraz najbardziej oczywiste zastosowanie czasu Present Continuous to opisywanie sytuacji, które dzieją się w tej chwili. Oznacza to, że jeżeli mówisz lub piszesz o czymś, co dzieje się właśnie teraz, powinieneś użyć present continuous. Przykłady tat takie okoliczności mogą obejmować: „Czytam książkę” (I am reading a book), „Ona pisze list” (She is writing a letter), „Oni jedzą obiad” (They are eating dinner) i tak dalej.

Innym istotnym użyciem tego czasu jest opisywanie sytuacji, które mają miejsce niekoniecznie w tej chwili, ale ogólnie w obecnym czasie. Na przykład: „Obecnie uczę się języka angielskiego” (I am currently learning English), „On pracuje nad nowym projektem” (He is working on a new project). Jest to zastosowanie szczególnie ważne dla długotrwałych zdarzeń, które mają miejsce przez pewien okres czasu.

Ponadto, present continuous jest używany, gdy mówimy o planowanych przyszłych wydarzeniach. Na przykład: „Jutro wieczorem spotykam się z przyjaciółmi” (I am meeting friends tomorrow evening), „Ona jedzie na wakacje w przyszłym tygodniu” (She is going on vacation next week). Możemy go więc traktować jako pewną formę wyrażania przyszłości.

Opis czasu Present Continuous

Present continuous, nazywany też present progressive, to czas teraźniejszy ciągły w języku angielskim. Jego konstrukcja jest bardzo prosta i intuicyjna. Składa się on z operatora (odpowiedniej formy czasownika „to be”) oraz formy gerundialnej głównego czasownika, czyli czasownika z końcówką -ing.

Jest to, więc taki sposób wypowiedzi, który w świetny sposób pozwala na zilustrowanie procesów, które właśnie zachodzą. Daje jasny obraz, że dane zdarzenie nie jest jeszcze zakończone i nadal „toczy się” w czasie. Jest to czas niezwykle istotny w historiach, opowieściach czy podczas relacjonowania jakiegoś zdarzenia.

Opisując present continuous, warto także wspomnieć o wypadkach, kiedy zdecydowanie powinniśmy unikać tego czasu. Istnieje spora grupa czasowników w języku angielskim, które nie występują w formie -ing. Są to przede wszystkim czasowniki opisujące uczucia, myśli, zmysły, a także niektóre inne, takie jak „have” czy „owe”. Dla nich zdecydowanie lepszym wyborem będzie present simple.

Rodzaje zdań w Present Continuous

W języku angielskim Present Continuous może występować w zdaniach twierdzących, przeczących i pytających, a każdy z tych typów ma nieco odmienne zasady dotyczące konstrukcji.

Zdania twierdzące budujemy zgodnie ze wzorem: podmiot + czasownik „to be” + czasownik z końcówką -ing. Przykładowe zdanie to „I am reading a book” (Czytam książkę).

Zdania przeczące składają się z podmiotu, czasownika „to be”, cząstki „not” i czasownika z końcówką -ing. Przykładowo „I am not reading a book” (Nie czytam książki).

W przypadku zdań pytających kolejność słów jest inna: najpierw pojawia się czasownik „to be”, a dopiero potem podmiot i czasownik z końcówką -ing. Na przykład: „Are you reading a book?” (Czytasz książkę?).

Mając te wszystkie informacje na uwadze, jesteśmy w stanie wyrazić wiele różnych rodzajów zdań w Present Continuous, zrozumieć ich znaczenie i zastosowanie. Jest to klucz do skutecznej komunikacji w języku angielskim, umożliwiający precyzyjne opisanie sytuacji, które mają miejsce teraz, a także planowanych na przyszłość.

Redakcja partymika.pl

Szukasz poradników? Już nie musisz! Znalazłeś najlepsze miejsce. Partymika.pl to zespół specjalistów, którzy podzielą się swoimi trikami i poradnikami! Nie czekaj i przeczytaj

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?